Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Korzyści z palenia drewnem

Już od jakiegoś czasu możemy obserwować dość interesujące zjawisko, okazuje się bowiem, że opalanie drewnem powróciło do łask. Instalacja pieców grzewczych opalanych z wykorzystaniem naturalnym drewnem stała się udziałem wielu gospodarstw, a sama decyzja miała w decydującej większości przypadków poważne motywy.

korzyści z palenia drewnemNa pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście istotny wzrost cen oleju opałowego, a w dalszej kolejności również gazu i prądu. Nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że wysoki poziom rozwoju stał się udziałem zarówno sposobów wyrabiania drewna opałowego, jak i samej techniki kotłów grzewczych. Oczywiście, wartość opałowa drewna nie zawsze jest taka sama, zależy bowiem nie tylko od jego rodzaju i postaci wyróbki, ale również od wilgotności.

Samo drewno najczęściej rozliczane jest w jednostkach objętości, mówiąc o jego wartości opałowej należy jednak znać jego masę właściwą przeliczoną na metry sześcienne. Tu warto zresztą nadmienić, że za taką samą nie można uznać wartości opałowej drzewa liściastego oraz iglastego. W rezultacie, gdy mamy do czynienia z taką samą masę, nieco wyższa jest wartość opałowa typowa dla drzew iglastych. Jeden metr sześcienny drewna bukowego ma zatem wartość zbliżoną do tej, jaką uzyskamy korzystając z 215 litrów oleju opałowego.

palenie drewnemWarto mieć też na uwadze korzyści, jakie odnosi środowisko naturalne, drewno jest bowiem surowcem odnawialnym, a tym samym korzystanie z niego nie zubaża zasobów naszej planety. Nie powinniśmy zapominać również o tym, że samo palenie powinno odbywać się wyłącznie z wykorzystaniem drewna suchego. Belki lakierowane lub impregnowane, a także sklejka i płyty wiórowe nie powinny być rozpatrywane w kategoriach zamiennika. Szacuje się, że drewno do palenia może mieć maksymalnie dwadzieścia procent wilgotności, co oznacza, że jego suszenie nie powinno trwać krócej niż dwa lata.