Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Osiem wskazówek do rozpalania ognia w piecu na drewno

Przydatne wskazówki do rozpalania ognia w piecu na drewno uczynią z Ciebie bohatera w swoim domu:

drewno dopalenia w piecu1. Powietrze!

Drewno będzie się najlepiej spalać, jak będzie dobry dopływ powietrza. Płomienie wtedy będą mocniejsze, a dodatkowo będzie się emitowało mniej zanieczyszczeń, ponieważ cząsteczki gazów będą się szybciej spalały i będzie się tworzyło ciepło.

2. Niewiele dymu to dobry znak

Przy spalaniu drewna w optymalny sposób z komina powinno się wydostawać niewiele dymu. Jeśli jest inaczej to jest to zły znak i prawdopodobnie coś będzie nie tak.

3. Czysty piec na drewno to ciepły piec

Jeśli usuwa się co roku sadzę z komina oraz samego pieca to będzie można znacząco podnieść jego efektywność i dlatego takie prace warto zawsze podejmować. Częściej będzie trzeba piec czyścić, jeśli będzie się spalało drewno sosnowe 

4. Różne gatunki drewna zapewniają różne poziomy ciepła

Trzeba pamiętać, że im twardsze drewno będziemy mieli tym więcej ciepła będziemy uzyskiwać. Lżejsze drewna warto wybrać jako drewno kominkowe albo drewno na początek sezonu. Spalanie będzie czystsze a nasz dom nie zmieni się w saunę.

5. Ogrzewanie przez noc

Jeśli chodzi o kominy na drewno to niewiele z nich może pracować więcej niż dwie trzy godziny. Dlatego przymykało się kiedyś dostęp powietrza i drewno tliło się przez całą noc, ale takie rozwiązanie będzie niebezpieczne. Dlatego jako ostatni trzeba wrzucić duży kawałek i niech pali się zwykłym ogniem. Gdy zgaśnie to i tak izolacja domu powinna utrzymać ciepło. 6

6. Wspomóc turbulencje!

Turbulencja będzie ważna, ponieważ gdy rozpala się przy niskiej temperaturze nie będzie można doprowadzić do tego, że tlen wejdzie w reakcję z drewnem. Natomiast jeśli pojawią się wiry powietrza to do tego zapłonu dojdzie dużo szybciej i będzie on łatwiejszy.

wkład kominkowy - rozpalanie drewna7. Rozpalanie od góry jest lepsze

Wiele nowych pieców jest tak wykonanych, że spalają do góry w dół i takie rozwiązanie okazuje się, że dobrze się sprawdza i dlatego warto się na jego wykorzystywanie zdecydować.

8. Zawsze więcej niż jedno polano

Na ogniu zawsze się umieszcza dwa albo trzy polana i wtedy będzie można liczyć na to, że ogień szybciej zajmie palenisko i nie będzie problemów, że nagle gaśnie już na początku palenia.