Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Gdzie umieścić piec wolnostojący?

Osoby decydujące się na zakup pieca wolnostojącego mają świadomość tego, że może być on ozdobą każdego wnętrza. Warto mieć jednak świadomość tego, że jego odpowiednie ustawienie nie może być podyktowane wyłącznie potrzebami architektonicznymi.

nowoczesny piecyk na drewnoNie bez znaczenia wydaje się również bezpieczeństwo przeciwpożarowe i związany z nim wymóg odpowiedniego zabezpieczenia rozwiązania tego rodzaju. Zastanawiając się nad tym, w jaką posadzkę zainwestować, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że już w odległości 60 centymetrów od paleniska sprawdzają się przede wszystkim te, które są wykonane z materiałów niepalnych.

Jeśli mamy już posadzkę drewnianą, wykonaną z paneli albo wykładzinę dywanową, problem nie jest wcale niemożliwy do rozwiązania, wskazane jest bowiem ułożenie w takim miejscu płyty wykonanej tak z blachy, jak i ze szkła. W miejscu, w którym zainstalowany został piec warto też zastanowić się nad niewielkim podestem obudowanym cegłą klinkierową, terakotą albo kamieniem naturalnym. Podest taki zagwarantuje wygodniejsze użytkowanie i zwolni nas z obowiązku pochylania się przy dokładaniu drewna.

stylizowany piecyk na drewnoPewne znaczenie ma również to, jak wygląda otoczenie pieca, zarówno meble, jak i sprzęt RTV to bowiem rozwiązania łatwo palne. Już choćby dlatego warto zatroszczyć się o to, aby nie znajdowały się zbyt blisko pieca, warto bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że jego obudowa potrafi rozgrzać się do bardzo wysokiej temperatury. O minimalnej odległości mówi się zazwyczaj w kontekście 80 centymetrów, choć na ogół kryteria te są określane indywidualnie. Niewskazane jest również lokowanie pieca bezpośrednio przy ścianie, w przypadku wątpliwości warto przy tym sięgać do instrukcji, która zawiera informację na temat zalecanych odległości. Niekiedy stosuje się też specjalne parawany będące zabezpieczeniem przed wydostawaniem się iskier.