Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Piecyki na drewno i biomasę – zalety i wady

Piecyki, które wykorzystują drewno oraz biomasę ze względu na to, że paliwa są do nich bardzo tanie cieszą się stale coraz większym zainteresowaniem. Wśród takich piecyków znajdują się również kotły, które wykorzystują drewno, piecyki na pellet oraz brykiet a także piecyki na słomę czy ziarna zbóż i pestki owoców.

piecyk an drewno i biomasęJeśli chce się maksymalnie wykorzystywać energię zawartą w drewnie a tym samym spalać go jak najmniej trzeba sobie wykorzystać odpowiedni kocioł, którego konstrukcja przyniesie nam najlepszą efektywność działania. Można znaleźć tanie piecyki, które kosztują kilka tysięcy złotych, ale będą i takie, które kosztują kilkadziesiąt.

Zalety piecyków na drewno i biomasę

Na pewno w dobie ekologicznej świadomości ważne będzie to, że piec na drewno charakteryzuje się właśnie tą ekologicznością ponieważ spala takie paliwa, które są odnawialne. Sadząc drzewa będzie można uzupełniać jego zapasy. Podczas spalania biomasy wydziela się mała ilość zanieczyszczających substancji co jest kwestią bardzo ważna. Spalanie takich elementów nie będzie powiększać dziury ozonowej ponieważ oddawanie dwutlenku węgla jest w takiej ilości w jakiej został on pobrany przez rośliny w czasie fotosyntezy.

Wady piecyków na biomasę

piecyk wolnostojącyNajważniejszą wadą będzie to, że na przygotowanie takiego piecyka w swoim domu trzeba mieć sporo miejsca. Przede wszystkim wiele powierzchni będzie zajmować materiał opałowy i to wydaje się być kluczową kwestią. Wadą będzie także to, że trzeba uzupełniać w kotle ilość materiału opałowego częściej niż węgla. W tym względzie najgorzej jest ze słomą, której porcja wypala się bardzo szybko. najdłużej palić się będzie pellet, ziarna zbóż i pestki, które spala się w kotłach, które mają automatyczne podajniki i to także jest wygodne rozwiązanie, ponieważ do podajnika materiał uzupełnia się co parę dni.