Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Piec na ekogroszek czy drewno - który jest bardziej ekonomiczny?

Polska to kraj, który znajduje się w takiej strefie klimatycznej, że ogrzewanie domu jest koniecznością. Warto dobrze więc zastanowić się już w trakcie budowy domu nad odpowiednim ogrzewaniem i należy wybrać dobry do tego piec. Jest to inwestycja konieczna i dlatego warto się nad nią dobrze zastanowić. Warto wiedzieć jaki rodzaj pieca w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej. Wiele osób zastanawia się jaki rodzaj opału wybrać, który będzie najbardziej ekonomiczny? W tym momencie okazuje się, że wiele osób uważa, że najlepsze będzie ogrzewanie ekogroszkiem lub drewnem. Oba te paliwa mają swoje wady i zalety.

piec na drzewoEkogroszek produkowany jest na bazie węgla kamiennego i stosuje się go w piecach nisko emisyjnych. Posiadają one zwolenników ale i przeciwników, którzy uważają, że takie ogrzewanie jest już przestarzałe. Powszechnie jednak mówi się, że są to takie piece, które mają wiele zalet i ich sprawność energetyczna jest bardzo dobra, dlatego okazują się lepsze między innymi od pieców gazowych.

Ekogroszek to paliwo wydajne i to sprawia, że będzie ekonomiczna. Zimą zużywa się go około 1,5 kg na godzinę. Poza kosztami eksploatacji i produkcji ciepła zaletą takich kotłów będzie to, że są one automatyczne i mają podajnik paliwa. Popularne są także kotły na drewno, których zaletą będzie to, że są przyjazne dla środowiska a materiał opałowy jest tani. Takie paliwo jest odnawialne i to także ważne.

Jednak wiele osób uważa, że drewno to paliwo grosze niż węgiel. Jeśli chce się drewno dobrze wykorzystać trzeba mieć odpowiednie kotły do spalania tego materiału. Dlatego okazuje się, że nie zawsze inwestycja w nie będzie opłacalna. Oczywiście do takich kotłów także trzeba przygotować należytą wentylację oraz komin, który będzie odprowadzał dym w należyty sposób, podobnie jak przy spalaniu węgla.