Your browser is out of date!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Try Firefox or Chrome!

Drewno do piecyka - jakie najlepsze

drewno do piecyka najlepszeJeśli wybieramy drewno do piecyka należy patrzeć na jego:

- kaloryczność

- wydajność drewna po procesie wysuszania

- ilość dymu, jaka będzie powstawała w trakcie spalania

W pierwszej kategorii znajdują się oczywiście te gatunki drewna, które określa się jako twarde i mają największa kaloryczność. Wśród wymienianych gatunków raczej stosuje się liściaste drzewa takie jak dąb, buk czy akacja. W trakcie palenia płomień jest niewielki i tym samym drzewo spala się wolniej ale daje dużo ciepła. Paląc drewnem iglastym trzeba się liczyć z tym, że podczas spalania żywica zanieczyszcza nam palenisko oraz komin.

Jeśli chodzi o kaloryczność to będzie na nią wpływać również zawartość kory. Bardzo ważną kwestią będzie również to jak drewno jest wysuszone. Zakłada się, że powinno mieć poniżej 15% wilgotności. Najlepiej kupować zapas dużo wcześniej, by także samodzielnie zadbać o dosuszenie takiego drzewa.

designerski piecyk opalany drewnemW kwestii cen mamy zróżnicowane, gdy chodzi o metr przestrzenny drzewa do spalania i tu zależy dużo od kaloryczności. Poza tym droższe zawsze jest drzewo liściaste. Ważna jest także kwestia dbałości o palenisko, dlatego używanie drzewa liściastego wydaje się tutaj lepsze, ponieważ nie trzeba się obawiać o zabrudzenie nadmierne komina i paleniska co dzieje się w momencie, gdy spala się drzewo iglaste. Obecnie dużą popularnością cieszy się grab jako takie drzewo, które ma małą ilość kory i dzięki temu mniej się gromadzi na powierzchni zanieczyszczeń, które będą wnoszone do domu.

W przypadku, gdy piecyk ma być w domu jednym źródłem ogrzewania powinno się kupić więcej takiego materiału przeliczając jego ilość najlepiej na każdy metr kwadratowy domu w sezonie grzewczym. Zakłada się, że metr powinno być od około 0,6 do około 0,13 metra przestrzennego materiału opałowego, by rzeczywiście charakteryzował się on dobrą wydajnością.